Bilim

Bilgisayarın Günümüzdeki Önemi

Bilgisayar en beklenmedik yerlerde her alanda kullanılan elektronik bir cihazdır. Bu çağa BT çağı denmesinin sebebi budur. Ve artık bilgisayarsız bir dünya düşleyemiyoruz. Biri donanım, diğeri yazılım olmak üzere iki unsurdan oluşmaktadır. Bilgisayarın klavye, fare, monitör vb. Tüm fiziksel bileşenleri donanım altında yeralırken, bilgisayarın kullandığı tüm programlar ve diller yazılım olarak adlandırılır. Bugünlerde bilgisayarlar sadece mühendisler ve bilim adamları için değil, dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.

Bilgisayar günümüzde hızlı olması ve birçok görevi kolayca yapabilmesi nedeni ile önem kazandırmıştır. Aksi takdirde bu görevleri manuel olarak tamamlamak için çok daha fazla zaman gerekiyor. Saniyenin sadece bir kısmında çok büyük hesaplamalar yapabilir. Üstelik büyük miktarda veriyi içerisinde depolayabilir. Ayrıca bilgisayarımızda internet’i kullanarak farklı içerikler hakkında bilgi alıyoruz.

19. Yy ortalarında bilgisayarlar yalnızca hükûmet ve ordu tarafından kullanılıyordu, çünkü o zamanlarda bilgisayar kullanımı karmaşık bir görevdi. Mikroişlemci icat edildiğinde bilgisayarın boyutu küçülürken, dos ve unix’ten sonra insanların bilgisayarı kullanması çok kolaylaştı :

Bankalar

Günümüzde bankalar bütün para işlemlerinin ve diğer hesaplamaların kaydını tutmak için bilgisayar kullanıyor. Üstelik hız, kolaylık ve güvenlik sağlıyor.

İletişim

İletişim internet ve e-posta yoluyla çok kolaylaşmıştır. Bilgisayar telefon hatlarını ve modemleri kullanarak iletişim kurabiliriz. E-posta yoluyla dünyanın herhangi bir yerindeki herkese bir saniyede mesaj gönderebiliriz. İnternet dünyayı küresel bir şehir yaptı ve her şeyden önce zaman kazandırdı. Bilgisayarlar olmadan bu mümkün olamazdı. İnternet her konuyla ilgili bilgi bulmaya yardımcı olur. Araştırmanın en kolay ve en hızlı yoludur. Bilgisayar ağı, kullanıcının aynı ya da farklı kuruluşların uzak veritabanlarına erişmesini sağlar.

İş

Bilgisayar artık kurumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ticari işlemleri çok kolay ve doğru bir şekilde yapılıyor, tüm kar ve zararların kaydını tutabiliyorlar. Günümüzde bilgisayarlar her mağazada, süpermarketlerde, restoranlarda, ofislerde vb. Yerlerde kullanılıyor. Bu bilgisayarlarda büyük finansal işlemler saniyeler içinde hesaplamak için özel yazılımlar kullanılır. Biri internetten bir şey alabilir ve satabilir, faturalar ve vergiler internetten ödenebilir ve ayrıca yapay zekâ yazılımını kullanarak işletmenin geleceğini tahmin edebilir. Hisse senetleri piyasalarında da önemli bir rol oynamaktadır.

Tıbbi bilim

Hastalıklar bilgisayar yardımı ile kolayca teşhis edilebilir ve tedavisini bilebilir. Doktorun vücudumuzdaki akciğer, kalp, böbrekler gibi farklı organları görmesini sağlayan cihazlar kullanmaktadır. Ameliyat sırasında doktora yardımcı olan özel yazılımlar bulunmaktadır.

Eğitim

Günümüzde bilgisayar eğitimin önemli bir parçası haline geldi çünkü bilgisayarları her alanda kullanıyoruz ve bilgisayarı olmadan iş bulamıyoruz ve iyi performans gösteremiyoruz.

Medya

Neredeyse her türlü kurgu ve görsel-işitsel besteler bu amaç için özel olarak üretilmiş özel yazılımlar kullanılarak yapılır. Bazı yazılımlar çizgi filmlerde en çok kullanılan üç boyutlu figürleri bile yapabilir. Aksiyon ve bilim kurgu filmlerine özel efektler de bilgisayarda oluşturulmaktadır.

Seyahat

Bilgisayarlar uçak ve tren rezervasyonunun tüm işlerini yapar. Boş ve ayrılmış koltuklar için verileri gösterir ayrıca rezervasyon için kayıt yapar.

Hava durumu tahminleri

Uzmanlar tarafından kullanılan süper bilgisayarlar da hava tahmininde yardımcı olur.

Günlük hayat

Çamaşır makinaları, mikrodalga fırın ve diğer pek çok ürünü yazılım kullanarak çalıştırıyoruz. Ayrıca önemli çalışmalarımız, ile ilgili tüm bilgileri bilgisayarlarda saklıyoruz. Öyleyse, bugün bilgisayar hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor diyebiliriz. Artık dünyayı bilgisayar olmadan düşünemeyiz bu teknoloji hem endüstride aynı zamanda evde gelişiyor. Bilgisayarla ilgili temel bilgiye herkesin sahip olması gerekmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir