Bilim

Fırlatma Sistemi rs-25

Amerika’nın derin uzay keşfi için geliştirdiği rs-25 insanları ve büyük kargo yüklerini Ay’a ve nihayetinde Mars’a ve ötesine fırlatmak için tasarlanmış güçlü bir motordur

Dört adet rs-25 motoru, iki adet 5 Segmentli katı roket itici ile birlikte, Sls’ye fırlatma sırasında yaklaşık 8,8 milyon pound itme gücü sağlayacak mevcut fırlatma araçlarından daha fazla kaldırma ve seyahatlerde astronotları fırlatan Saturn v roketlerinden yüzde 15 daha fazla, güce sahiptir.  

Eşsiz yük kütlesi ve hacim kapasitesi ile gelişmiş, süper kaldırma gücü sayesinde Sls, Orion uzay aracını, astronotları ve büyük bir kargoyu tek bir görevde Ay’a gönderebilen tek rokettir.  Bu, uzay içi operasyonların sayısını ve karmaşıklığını azaltır ayrıca görevin başarı şansını artırır.

Rs-25 motor özellikleri

itme …………………………. 512.000 pound

boyut / ağırlık …….. …………. 14 fit x 8 fit, 7,775 lbs.

Operasyonel itme ………. 109%

çalışma süresi ………… 8 dakika

çalışma sıcaklığı. Aralık …  – 423 ila + 6000 derece f

Kaliforniya, Sacramento’dan Aerojet Rocketdyne tarafından tasarlanan ve üretilen rs-25 motorları, uzay mekiğine otuz yılı aşkın bir süredir 135 görevle güç sağlamaya yardımcı oldu ve 3. 000’den fazla başlatma ve bir milyon saniyeden fazla yer testi ve uçuş operasyon süresi biriktirdi. Sls programı, ilk dört Sls görevini desteklemek için uzay mekiği programından 16 rs-25 uçuş motoru envanterine sahiptir.

Her mekik üç rs-25 motoru kullanırken, her Sls görevi dört adet gerektirir. Mekik motorları, nominal itme gücünün yüzde 104,5’inde çalışırken, her bir Sls motoru yüzde 109 itme kuvveti ile yaklaşık 512.000 pound vakum itişi ile çalışır. 

Başlangıçta uzay mekiği programı için geliştirilen rs-25, servis ömrü, dayanıklılık, güvenlik ve performansı iyileştirmek için mekik programı sırasında beş kez güncellendi.  Sls, bu teknoloji yatırımından ve deneyiminden yararlanıyor.

Nasa’nın Stennis Uzay Merkezi’nde, motora yapılan güncellemeleri sıcak ateşle test etmek, Sls performans gereksinimlerine ve çalışma ortamlarına uyarlamak, yeni kontrolörleri onaylamak ve gelecekteki motor bileşenlerinin geliştirilmesini desteklemek için iki mevcut geliştirme motoru kullanılıyor. 

Sıvı oksijen ve sıvı hidrojen ile güçlendirilen ve yüksek performanslı yakıt ve oksitleyici türbin pompaları kullanan rs-25, fırlatma aracı boyutunu büyütmeden daha büyük yükleri taşıma gücüne ve verimliliğine sahip Nasa’nın şimdiye kadar denediğinden daha iddialı ve zorlu görevler için üretilmiştir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir