Bilim

Yapay zeka nedir

Yapay zeka (aı), dinamik bir bilgi işlem ortamında yerleşik algoritmaların oluşturulması ve uygulanması yoluyla insan zekası süreçlerini taklit etmenin temelidir. Basitçe ifade etmek gerekirse, aı bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini ve hareket etmesini sağlamaya çalışıyor.

Bu amaca ulaşmak için üç temel bileşen gerekiHesaplamalımalı sistemler.

Veri yönetimi.

Gelişmiş aı algoritmaları (kod)

İstenen sonuç ne kadar insancılsa, o kadar fazla veri ve işlem gücü gerekir.

Yapay zeka nasıl ortaya çıktı?

En azından mö 1. Yüzyıldan beri, insan beynini taklit eden makineler yaratma olasılığı insanların ilgisini çekmiştir. Modern zamanlarda, yapay zeka terimi 1955’te john mccarthy tarafından icat edildi. 1956’da mccarthy ve diğerleri, “yapay zeka üzerine dartmouth yaz araştırma projesi” başlıklı bir konferans düzenledi. Bu başlangıç, makine öğrenimi, derin öğrenme, tahmine dayalı analitik ve şimdi de kuralcı analitiğin yaratılmasına yol açtı. Aynı zamanda tamamen yeni bir çalışma alanı olan veri biliminin doğmasına neden oldu.

Yapay zeka neden önemlidir?

Günümüzde hem insanlar hem de makineler tarafından üretilen veri miktarı, insanların bu verilere dayanarak karmaşık kararlar alma, yorumlama becerilerini çok geride bırakıyor. Yapay zeka, tüm bilgisayar öğreniminin temelini oluşturur ve tüm karmaşık karar vermenin geleceğidir. Bilgisayarlar, en iyi karara varmak için bu kombinasyonları ve permütasyonları hesaplamada son derece etkilidir.

Yapay zeka kullanım senaryoları.

Yapay zeka uygulamaları, finansal hizmetler dolandırıcılık tespiti, perakende satın alma tahminleri ve çevrim içi müşteri desteği etkileşimleri gibi günlük senaryolarda görülebilir. Buradakiler sadece birkaç örnek:

Dolandırıcılık tespiti. Finansal hizmetler endüstrisi yapay zekayı iki şekilde kullanır. Kredi başvurularının ilk puanlaması, kredi itibarını anlamak için aı kullanır. Sahte ödeme kartı işlemlerini gerçek zamanlı olarak izlemek ve tespit etmek için daha gelişmiş aı motorları kullanılır.

Sanal müşteri yardımı. Çağrı merkezleri, insan etkileşimi dışındaki müşteri sorgularını tahmin etmek ve yanıtlamak için vca kullanır. Simüle edilmiş insan diyaloğu ile birlikte ses tanıma, bir müşteri hizmetleri sorgusunda ilk etkileşim noktasıdır. Daha yüksek seviyeli sorgulamalar bir insana yönlendirilir.

Bir kişi bir web sayfasında sohbet (chatbot) aracılığıyla diyalog başlattığında, kişi genellikle özel yapay zeka çalıştıran bir bilgisayarla etkileşim halindedir. Sohbet robotu soruyu yorumlayamaz veya yanıtlayamazsa, bir insan doğrudan kişiyle iletişim kurmak için müdahale eder. Bu yorumlayıcı olmayan örnekler, gelecekteki etkileşimler için aı uygulamasını iyileştirmek üzere bir makine öğrenimi hesaplama sisteminden beslenir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir