Bilim

Neuralink nedir ?

Elon Musk, makineleri sadece düşünce gücüyle kontrol etmek istiyor. Bu amaçla, Temmuz 2019’da Musk ve ekibi, nöronlarınızı dinlemek için beyninize dokunabilecek ultra ince “ipler” geliştirdiklerini açıkladı. Şirket ayrıca bir beyin cerrahının gözetiminde hassas ameliyatı gerçekleştirebilecek bir robot da yaptı.

Şirket 2016’da kurulduğunda Musk, yapay zekanın kendilerini aştığı bir dünyada insanların rekabet etmesine yardımcı olmak ve bize daha fazla “bant genişliği” vermek istediğini söyledi. Ancak bu yeni duyuru ile araştırmacılar dikkatlerini beyinle ilgili bozuklukları olanlara yardım etmeye çevirdiler.

Neuralink nasıl çalışır ?

Kafatasına 4 mm karelik bir çip olan N1 implante edilir. Çipe, insan saçından daha ince olan ve beyne uzanan teller eklenmiştir. Bu iplikler beynin önemli bölgelerine yakın yerleştirilir ve nöronlar arasında iletilirken mesajları algılayabilir, her bir uyarıyı kaydedebilir ve kendi sinyallerini uyarabilir. Neuralink, N1’in 1000 farklı beyin hücresiyle bağlantı kurabildiğini ve bir hastanın 10 adede kadar N1 çipi implante edebileceğini söylüyor.

Çipler, tıpkı bir işitme cihazı gibi kullanıcının kulağına takılan ve bir Bluetooth radyo ve bir pil içeren giyilebilir bir cihaza kablosuz olarak bağlanır.

Neuralink, ilk cihazların geleneksel beyin cerrahisi yoluyla implante edileceğini, ancak sonunda çiplerin bir robot cerrah tarafından küçük kesilerden güvenli ve neredeyse acısız bir şekilde yerleştirileceğini söylüyor.

Neuralink teknolojisi kullanılarak ne tür hastalıklar tedavi edilebilir ?

Teknoloji, beynin vücudun etrafındaki sinirlerle bağlantı kuramamasından kaynaklanan nörolojik bozukluklara yardımcı olabilir. Bunlar epilepsi ve Parkinson hastalığını, aynı zamanda spinal sinir yaralanmalarını takiben parapleji ve kuadriplejiyi hastalarını iyileştirebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir