Bilim Teknoloji

AeroMobil 3.0 Uçan Araba

AeroMobil 3.0 Uçan Araba prototipi, Ekim 2014’te Avusturya’nın Viyana kentinde düzenlenen Pioneers festivalinde tanıtıldı.

Slovak şirket AeroMobil tarafından tasarlanan ve üretilen araba, yolda ve havada kullanılabilir ve herhangi bir çim şeridi veya asfalt yüzey kullanılarak havalanabilir ve inebilir.

Ekim 2014’te gerçek uçuş koşullarında bir uçuş testi programı başlatıldı ve AeroMobil, M1 kategorisindeki bir küçük otomobil ve hafif spor uçağı (LSA) için mevcut otomobil ve uçak yasal gerekliliklerine göre Avrupa sertifikaları almayı bekliyor.

AeroMobil 3.0 Uçan Araba tasarım özellikleri

“Araba yolda ve havada kullanılabilir.”

AeroMobil 3.0, Slovak Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi tarafından verilen yetkiyi takiben Slovak Ultra Hafif Uçan Federasyonu (SFUL) tarafından onaylanan eski prototip AeroMobil 2.5 için önemli ilerlemeler ve yükseltmeler içeriyor.

Gelişmiş 3.0 prototipi, Klein ve Juraj Vaculik tarafından birlikte tasarlandı ve geliştirme ve yapımı, 2013’te 2.5 sürümünün yayınlanmasından on ay sonra tamamlandı.

Engebeli arazi için katlanabilir kanatlar

Gövde kabuğu, kanatları ve tekerlekleri çelik çerçeve ve karbon kaplama kullanılarak yapılmıştır. Ek olarak, değişken hücum açısına sahip katlanabilir kanatlar, kalkış gereksinimlerini azaltır ve performansı artırır.

Uçan araba bir limuzinle veya büyük bir lüks sedan ile  benzer bir büyüklüğe sahiptir ve kolayca düzenli park yuvalarına park edilebilir. Benzin istasyonlarında da yakıt doldurulabilir. Sağlam bir süspansiyona sahip olup, zorlu arazilerde kalkış ve iniş yapmasını sağlar.

Kanatlar açıkken 6m uzunluğunda ve 8.32m genişliğinde, katlandığında 2.24m olan araç, iki yolcu ağırlayabilmektedir.

AeroMobil 3.0 aviyonik ve ekipmanları

Prototip, en son teknoloji ürünü aviyonik ekipman, otopilot ve gelişmiş bir paraşüt yerleştirme sistemi ile entegre olması beklenen nihai ürün ile büyük ölçüde aynıdır .

Araba motoru ve performans

“Araba bir Rotax 912 dört silindirli sıvı ve hava soğutmalı motorla çalışıyor.”

Araba, yaklaşık 75kW (100hp) güç üreten bir Rotax 912 dört silindirli sıvı ve hava soğutmalı motorla çalışıyor. Standart benzin yakar ve uçuş modunda saatte 15 litre ve yolda giderken 100 km’de 8 litre yakıt tüketir.

AeroMobil 3.0, havada 200 km / sa (124 mil / sa) ve yolda 160 km / sa (99 mil / sa) en yüksek hızda çalışır.

130 km / sa (81 mil / sa) hızla kalkar ve havada 700 km (435 mil) ve yolda 875 km (545 mil) menzile uçar. Aracın boş ağırlığı yaklaşık 600kg’dır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir